Jednou zo základných vecí, ktoré ovplyvňujú svet Aldousa Huxleyho v knihe Koniec civilizácie je vývoj plodu a dieťaťa, ktoré neskôr upravujú, aby plnilo funkcie, na ktoré ho vybrali. Tak si o vývoji plodu niečo povieme.

Na povrchu embrya sa vytvorí tenká vrstva buniek, ktoré sa neskôr vyvinú do troch vrstiev plodu – ektoderma (vonkajšia), mezoderma (stredná) a endoderma (vnútorná). Tieto vrstvy sa neskôr začnú vyvíjať a budú tvoriť základy tkanív v tele.

Endoderma vyformuje napríklad zažívací trakt, žalúdok, pľúca a iné. Z mezodermy sa vyvinú svaly, kosti, srdce, vnútro pľúc a ďalšie. Ektoderma bude tvoriť nechty, vlasy, rohovku, oči a všetky časti nervového systému.

Behom asi 24 dní po začiatku vývoja plodu vznikne jednoduché srdce, ktoré začne pulzovať a v tejto fáze začne prúdiť krv embryom.

1. lunárny mesiac
Na začiatku tehotenstva sa vajíčko (zygota) začne deliť a po 4 dňoch vznikne blastocysta. Spočiatku sa zárodok vyvíja veľmi rýchlo a behom siedmych dní môže zárodok narásť až o niekoľko sto buniek, ktoré sa začnú zoskupovať. Embryu narastajú ruky a nohy, vyvíjajú sa uši a oči. Asi po desiatich dňoch sa z blastocysty stáva embryo. V priebehu prvého mesiaca rastú plodu končatiny, takisto už bije srdce a tvoria sa pľúca.

2. lunárny mesiac
Embryo už v tomto období pláva v maternici matky v plodovej vode. V polovici druhého mesiaca tehotenstva sa embryu vyvíjajú všetky orgány. Na konci šiesteho týždňa je už možné rozoznať tlkot srdca na ultrazvuku, ktoré bije asi 140 až 150 krát za minútu. Embryu sa začnú tvoriť ďasná a zuby. V mozgu začína prebiehať elektrická aktivita. Bunky vajíčka vrastajú do sliznice maternice, kde tvoria klky, vďaka ktorým sa napájajú na krvný obeh matky. Tieto klky sa potom, ako sa vajíčko dopraví do maternice, ako parazit vrastie do steny maternice a tvorí vlastne základ placenty.

3. lunárny mesiac
Teraz je už možné na ultrazvuku zachytiť prvé pohyby dieťaťa. V desiatom týždni tehotenstva sa začína embryo meniť na plod. Je možné rozoznať ruky, nohy a dokonca aj prsty na nich a postupne sa začnú tvoriť zárodky zubov. Takisto pokračuje vývoj mozgu a centrálnej nervovej sústavy. Tlkot srdca je možné zachytiť stetoskopom. V polovici tretieho mesiaca sa skončí rizikové obdobie plodu pre zisk vrodených vývojových chýb. Oči plodu sú prekryté blanou a dieťa dokáže zatvárať a otvárať ústa, zatnúť ruky do päste a dokonca sa na rukách tvoria aj prvé nechty a odtlačky prstov. Vyvíjajú sa pohlavné orgány, ale určiť pohlavie je ešte stále veľmi obtiažne. Na konci 12. Týždňa meria plod okolo 8 centimetrov a váži približne 14 kilogramov.

4. lunárny mesiac
Plod rastie veľmi rýchlym tempom – jeho veľkosť sa za posledný mesiac zdvojnásobila. Tvár plodu sa už podobá ľudskej tvári. Je dokončený vývoj svalovej hmoty a je položený základ kostného tkaniva. Oči dieťaťa sú stále prekryté blanou, ale dieťa začína byť stále aktívnejšie. Na pokožke plodu sa vytvára jemné ochlpenie, ktoré sa volá lanugo. Je určené na ochranu jemnej pokožky dieťaťa. Tento mesiac je veľmi dôležitý pre vývoj vnútorných orgánov dieťaťa. (PREČO? Vývoj základov všetkých orgánov) V štvrtom mesiaci sa už dá jednoznačne určiť pohlavie plodu, ak je dieťa správne natočené. Na konci štvrtého mesiaca tehotenstva je dieťa dlhé niečo medzi desiatimi a šestnástimi centimetrami. Váži asi 100 – 200 gramov.

5. lunárny mesiac
Plod dokáže v piatom mesiaci už držať vzpriamene hlavu, cmúľa si palec, usmieva sa a dokonca sa kŕmi plodovou vodou, ktorú potom vylučuje, čiže ju pomáha dotvárať. Kostrová sústava je už zreteľne viditeľná na röntgene. Okolo osemnásteho mesiaca je možné pocítiť prvé pohyby dieťaťa. Podľa prvých pohybov dieťaťa sa tiež dá približne určiť termín pôrodu. Plod začína byť o dosť viac aktívny, pretože má v maternici ešte dosť miesta a teda ho využíva. Na konci piateho mesiaca váži dieťa okolo 280 gramov a je dlhé asi dvadsaťpäť centimetrov.

6. lunárny mesiac
V prvej štvrtine šiesteho mesiaca sa na pokožke plodu tvorí ochranná mazľavá hmota. Pokožka je pevnejšia a na prstoch sú už viditeľné nechty. Dieťa stále prehĺta plodovú vodu. Na konci šiesteho mesiaca sa dokončuje vývin tváre dieťaťa. Plod má už v maternici menej miesta a preto sa môže zdať, že má menej pohybu, ako doteraz. Rastom plodu sa zmenšuje pomer plodovej vody. Dieťa je ku koncu 24. Týždňa dlhé 30 centimetrov a váži pol kila. Dieťa má asi 70 percentnú šancu prežitia v prípade predčasného pôrodu.

7. lunárny mesiac
V siedmom mesiaci sa vraj dá vypozorovať, či bude dieťa pravák, alebo ľavák. V polovici siedmeho mesiaca dokáže plod už otvoriť oči, lebo ich má plne vyvinuté. Dieťa je v tomto mesiaci veľmi chudé, ale je schopné prežiť už aj mimo maternice, ale stále je veľmi nezrelé. Nemá ešte ani vyvinutý imunitný systém. Na konci siedmeho mesiaca tehotenstva je dieťa dlhé 35 centimetrov a váži 1000 až 1100 gramov.

8. lunárny mesiac
Plod neustále priberá na váhe a obaľuje sa tukom. Na hlave mu začínajú rásť vlasy a mozog je už plne vyvinutý. Koncom tohto mesiaca plod zaujíma polohu dole hlavou. Dieťa v tomto období má už vyvinutý sluch, počúva tlkot srdca a okolitý svet. Ak by sa dieťa narodilo v ôsmom mesiaci, tak by malo veľmi veľkú šancu na prežitie. Ku koncu ôsmeho mesiaca gravidity váži plod asi 1800 až 2000 gramov a meria 40 až 42 centimetrov.

9. lunárny mesiac
Plod už v tejto fáze tehotenstva nemá dostatok priestoru, teda jeho pohyb je tým značne obmedzený. Dieťa už má vyvinutý zmysel pre chuť a dokáže zachytiť aj chuť plodovej vody. Všeobecne má dieťa v tomto štádiu najradšej sladkú chuť, lebo je výraznejšia, ako ostatné. Oči dieťaťa sú zväčša modré, dokáže ich zatvárať a otvárať. Dieťa v tomto štádiu už zvyčajne zaujíma pôrodnú polohu a pomaly vstupuje do pôrodného kanála. Dieťa teraz z matky vysáva vápnik, ktorý potrebuje na svoje kosti. Orgány plodu už len dozrievajú a sú pomaly pripravené na samostatný život mimo tela matky. Dieťa na konci 36. Týždňa meria 45 centimetrov a váži 2,5 až 2,7 kilogramu.

10. lunárny mesiac
Dieťa je v tomto štádiu úplne zrelé a pripravené pre život mimo maternice. V tomto mesiaci sa u dieťaťa ukladá podkožný tuk. Každý deň dieťa priberie až štvrť kila, čiže v desiatom lunárnom mesiaci priberá najviac zo všetkých. Z povrchu pokožky sa pomaly vytráca jemný maz pred termínom pôrodu. Koža dieťaťa je ružová, nechty presahujú konce prstov. U chlapcov zostupujú semenníky do mieškov a pri dievčatách veľké pysky ohanbia prekrývajú malé. V štyridsiatom týždni tehotenstva dieťa váži od 3200 do 3700 gramov a meria asi pol metra.

Na konci 10. Mesiaca dochádza k pôrodu dieťaťa.

V knihe Koniec civilizácie takzvane "predestinujú" ľudí na Alfa, Beta, Gama, Delta a Epsilon typy. Od Alfa po Epsilon sa dôležitosť a vyspelosť jednotlivých typov znižuje a tieto úpravy sa robia v "Liahňach" počas vývoja plodu. Ale nie v maternici matky, ale vo veľkých bankách, ktoré sa deväť mesiacov pohybujú po bežiacom páse dlhom asi 2100 metrov, na ktorom sa pohybujú 267 dní a za deň prejdú osem metrov. Ale celý proces predsa len začína oplodnením vajíčka, takže začneme odtiaľ.

V knihe je proces oplodňovania predstavovaný na vtedajšie pomery celkom reálne. A teda: mužské gaméty sú uskladňované v inkubátoroch pri teplote 36 stupňov Celzia. Nie nižšej ani vyššej, aby sa nestali sterilnými. Vajíčka boli uložené v inkubátoroch pri teplote krvi. Samotný proces oplodnenia vajíčka prebiehal tak, že komora s vajíčkami sa ponorila do teplého bujónu, v ktorom voľne plávali spermie pri koncentrácii stotisíc spermií na jeden meter kubický. Takto by malo dôjsť k oplodneniu vajíčka spermiou. Ak sa to náhodou nepodarí na prvý raz, tak sa komora s vajíčkami ponára do bujónu so spermiami dokým sa neoplodní aj to posledné.

Samotné umelé oplodnenie je v dnešnej dobe možné, ale takým spôsobom, že sa spermia vstrekne do vajíčka. Zo spermie získame DNA, tú vyextrahujem a ihlu s DNA mužského rodiča implantujeme do stredu vajíčka a tam ju vstrekneme. S takýmto spôsobom prišiel v roku 1968 Robert Geoffrey Edwards, ktorý za tento prevratný objav dostal Nobelovu cenu. Na tento objav došiel v Cambredgei a ďalej potom spolupracoval s gynekológom Patrickom Steptoeom, ktorý pôsobil v nemocnici v meste Oldham. Prvým človekom, ktorý sa narodil cestou umelého oplodnenia "in vitro" bola Louise Brown, ktorej rodičia neboli schopní mať dieťa a tak sa jej mama nechala experimentálne umelo oplodniť Edwardsom a Steptoeom.

Proces "Bokanovského" znamená rozmnožovanie menej dôležitých typov ľudí. Rozmnožujú ich tak, že sú úplne identické. Nie dvojičky alebo trojičky, ale až do sedemdesiatšestorčiat.

Umelý proces, ktorým takéto sedemdesiatšesťtorčatá je popísaný v knihe tak, že vajíčko sa môže rozdeliť na osem až deväťdesiatšesť kusov. Zaráža sa normálny rast a vajíčko reaguje pučením – teda delením. Potom sa vajíčka vystavia X - žiareniu. Niektoré, citlivejšie vajíčka odumrú a tie odolnejšie prežijú a delia sa na dva, štyri a niekedy až osem zárodkov. Zárodky sa potom uložia do inkubátorov, kde sa ďalej vyvíjajú. Potom po dvoch dňoch sa opäť zamrazia – zastaví sa ich prirodzený rast – a vajíčka vyženú ďalších dva, štyri až osem zárodkov. Hneď nato sa zárodkom dá takmer smrteľná dávka alkoholu a vyženú sa ďalšie zárodky. Potom sa plody normálne vyvíjajú v inkubátoroch, lebo ďalšie zastavenie ich vývoju by už neprežili. Teda z pôvodne jedného vajíčka vedeli v liahňach vyvinúť osem až deväťdesiatšesť identických blížencov.

Reálne je možné umelo vytvoriť "klony" tak, že ešte v počiatkoch vývoja umelo rozdelíme bunky a bude z nich viac rovnakých jedincov. Morula – zhluk buniek – ten mechanicky rozoberieme, oddelíme skupiny buniek a vložím ich naspäť. Z každej jednej bunky je schopný vzniknúť človek. Tieto bunky sú v podstate kmeňové bunky. X – žiarenie je v skutočnosti röntgenové žiarenie, ktoré môže všetkým plodom spôsobiť vrodené chyby, ako napríklad chýbanie končatín, atď.

V knihe, ako sme už spomínali, neprebieha vývin plodu v maternici, ale vo veľkých nádobách na bežiacom páse. Do týchto nádob sa vkladá mäso z podbrušnice prasaťa. Do týchto sa spraví zárez a vloží sa tam vajíčko a zaleje sa to fyziologickým roztokom (v knihe bližšie nešpecifikovaný). Plody sú stimulované placentárnymi hormónmi. Tie podporujú vývin plodu. Do nádob sa vstrekuje corpus luteum (žlté teliesko) – my toto teliesko poznáme ako žĺtko vo vajíčku. Potom sa minie a nastupuje placenta. Týmto sa plod vyživuje, keď ešte nie je napojený na matkin krvný obeh. Postupne sa vajíčku zvyšujú dávky hypofyzárneho hormónu. Produkujú napr. rastový hormón a tým pádom sa lepšie vyvíja. Po stodvanástom metri putovania plodov po bežiacom páse sa do nádob implantuje umelý materský obeh. Neskôr sú plody pravidelne pretriasavané, aby si zvykli odmala na pohyb. Všetkým ženským pohlaviam sa ešte vstrekujú mužské hormóny, aby sa sterilizovali. Len niekoľko vybraných žien zostane plodnými, aby mohli ďalej rozvetvovať a rozvíjať spoločnosť.

V našej spoločnosti keď umelo oplodníme vajíčko, tak nedokážeme zabezpečiť umelé prostredie pre vývin dieťaťa už od úplného začiatku vývoja, ale ako sme spomínalo skôr, až v siedmom lunárnom mesiaci. Mäso z podbrušnice prasaťa má asi nahradiť maternicu a to je úplne nemožné. To znamená, že celý tento postup je v podstate nemožný, ale, žlté teliesko je aj v maternici a vyživuje plod. Umelý materský obeh nie je možné vytvoriť, takže aj tento bod je nereálny. My ho dokážeme zabezpečiť až, keď má dieťa vyvinuté všetky orgány. Ak chceme sterilizovať ženu, stačí podviazať vaječníky, ale prakticky je možné zneplodniť ženu aj podaním mužského hormónu, ale ako vravia aj v knihe, niektoré majú potom väčší predpoklad pre rast ochlpenia.

Podľa toho, pre akú kastu je určený ten, ktorý človek, dostáva isté množstvo kyslíku. Čím nižšia kasta je, tým menej kyslíku človek dostáva. Toto pôsobí na mozog – ten je spomalenejší. Takisto toto pôsobí aj na kostru človeka. Samozrejme – čím menej kyslíku, tým zakrpatenejšia a nevyvinutejšia je kostrová sústava. Od nižších kást sa očakáva, že budú nepremýšľať a podvoľovať sa a plniť rozkazy vyšších kást. Tento postup je vlastne správny a možný, aj my by sme dokázali takýmto spôsobom zohavovať a kastovať ľudí.

Ďalším krokom predestinácie je to, že striedajú pri nižších kastách tunely so studeným a teplým vzduchom. Keď nádoby s plodmi prechádzajú cez studené tunely, tak sú zárodky podrobované silnému a nepríjemnému X - žiareniu. Týmto si neskôr podvedome budú uvedomovať, že im sú nepríjemné chladnejšie oblasti a budú radšej žiť a migrovať do trópov. Tam neskôr budú môcť robiť potrebné a náročné práce, ako napríklad baníkov.

X – žiarenie je, ako sme už spomenuli, rádioaktívne röntgenové žiarenie, ktoré plody môže poškodiť tak, že im budú chýbať napríklad končatiny, takže takýto postup je absolútne nevýhodný.

Jednou z ďalších metód pri predestinácii plodov je, že každé embryo je očkované proti rôznym chorobám ešte keď majú zárodky žiabre. Očkovanie proti chorobám v takom malom vývinovom stupni je nemožné. Je to možné, iba ak je to cez krvný obeh matky (ale na bežiacom páse sú plody mimo matky), ale plod nemá ešte vyvinutý špecifický imunitný systém, teda ak by sme plodu vstrekli do obehu napríklad chrípku, pravdepodobne by ho to usmrtilo. Keď chcú predestinovať vyššie kasty a rôzne povolania ako napríklad raketový technik, tak predestinujú podobným spôsobom, ako nižšie. Napríklad raketového technika udržiavajú počas vývinu nádobu s embryom v neustálej rotácii, aby si zvykol na pohyb.